ABD Irak Eski Büyük Elçisi Zalmay Xhalilzad: Kürdistan Halkı Dağlardan Başka Dostlarının da Olduğunu Bilmelidir

1123

ABD Irak eski Büyük Elçisi Zalmay Xhalilzad Duhok Amerikan üniversitesince düzenlenen “Bağımsız Kürdistan‘’ konulu panelde önemli mesajlar verdi.

Halilzad Amerikan üniversitesinde düzenlenen konferansta; “Kürtler bağımsızlığa gidecek noktaları gündemlerine almalıdırlar, eğer Kürtler Bağımsız Kürdistan’ın temellerini atacak zeminde buluşurlarsa bütün dünyanın gözlerinin üzerlerinde olacağını” belirtti.

ABD Irak eski Büyükelçisi Zalmey Khalilzad Duhok konferasında;

‘’Eğer bağımsızlık kararı verilirse bu tarihi bir sorumluluk olacaktır, bağımsızlık kararı verenler tarihe, bugünkü ve gelecek kuşaklara da karşı sorumlu olacaklardır. Önder olmanın özelliği bu tür tarihi kararlar verme sürecinde ortaya çıkar, önderlik etmenin özelliği budur’’ şeklinde konuştur.

Khalilzad; ‘’Bağımsızlık için strateji ve projeler zorunludur ve Kürdistan bağımsızlığına ‘sorun’ değil ‘çözüm’ şeklinde yaklaşılmalıdır. Bizler Amerika olarak Kürdistan’a yardımcı olacağız ve Kürdistan halkı dağlardan başka dostlarının da olduğunu bilmelidir ‘’ dedi.

Bağımsızlık kararının kolay olmayacağını belirten Khalilzad;

’Bağımsızlık kararı öyle sanıldığı gibi kolay değildir. Bölgedeki sorunlara, gidişat ve çözümlerine ilişkin planları olmalıdır. Bundan da önemlisi herşeyden önce Kürtler birliklerini sağlamalı, kenetlenmeli ve eski hataları tekrarlayarak birbirini arkadan hançerlememelidirler.”

ABD Irak eski Büyükelçisi Zalmey Halilzad; ‘’Önemli bir soruyla yüzyüzeyiz ve soruluyor diyorlar ki; Kürtler ve uluslararası toplumun Ortadoğu’ya ilişkin planları nelerdir….sorunları nasıl çözecekler, çözümleri nelerdir…? Kürtler iç çelişkiler, sorunlar yaratmak yerine bu noktalara dikkatlerini vermeli ve çözüm konusunda yoğunlaşmalıdır. ‘’

Rojhat Badikî