AB Heyeti: Petrol Gelirlerinde Kürdistan Halkını Doğru Bilgilendirin!

657

AB ve ABD’ den oluşan bir heyet, Kürdistan’ın Güneyinde yaşanılan sorunlara bir çözüm bulmak için, Kürdistani partilerle görüşmelerini hızlandırdı. Avrupa Birliğinden gelen bir heyet, AB Hewler konsoloslari eşliğinde, Kürdistan Parlamentosunda temsilcileri bulunan Partilerin merkezlerini ziyaret etmeye başladı. ABD-Avrupa Birliği heyeti bu çerçevede Yekgirtu İslami Kürdistan ziyaret ederek, bu partinin yetkilileri ile görüştü.

Yekgirtu İslami Kürdistan Genel Başkanı Mihemed Ferec kendi özel sayfasında yaptığı açıklamada, ABD-AB heyetleri ile yaptıkları görüşmelere ilişkin yaptığı kısa açıklamada: ABD-AB heyeti Kürdistan’daki gelişmelerden kaygı duyuyorlar özellikle ‘’ Kürdistan Bölge Başkanlığı Sorununda ‘’ endişeleri var. Heyet’in Kürdistani taraflardan temel talepleri, Yasalara saygılı olmaları ve Kürdistan Parlamentosuna işlerlilik kazandırılması, Özgür Basına saygı duyulması, Siyasi ve ekonomik alanda temel reformların yapılmasını talep ediyorlar.

Sayın Mihemed Ferec yaptığı açıklamaya devamla: AB heyetinin Kürt taraflardan temel istemlerinin, Birlik olduğu Kürtlerin kendi birliklerini sağlamaları ve korumalarını gerektiği, Petrol satışlarında da halka açık, Petrol satışları ve Petrol paralarına ilişin doğru bilgi vermeleri gerektiğini ifade ettiler.

NRT