ADI “BAĞIMSIZLIK REFERANDUMU”, GERÇEKTE BAĞIMSIZLIK ANKETİ

383

Ahmet Zeki Okçuoğlu

Kürdistan’da iki sahte süreç yürürlükte: biri Abdullah Öcalan liderliğinde piyasaya sürülen sahte “barış ve çözüm süreci”; diğeri, Mesut Barzani liderliğinde piyasaya sürülen sahte “bağımsızlık referandumu” ve bağımsızlık ilanı süreci.

Abdullah Öcalan’ın sahte “barış ve çözüm süreci” 1993’ten beri yürülükte…

Sürecin biri bitiyor, peşi sıra diğeri başlıyor.

Buna rağmen çeyrek asır içinde ne barış yapıldı ne de onların tabiriyle “Kürt sorunu” çözüm buldu. Bırakın barış ve çözümü bu doğrultuda olumlu bir adım bile atılmadı.

Barış ve çözüm dedikleri, aslı astarı olmayan Kürtleri kandırmak için tertiplenmiş bir oyundan ibaret…

Ancak gel görki bunu Kürtlere anlatmak namümkün…

Açık seçik oynanan oyuna rağmen, Kürtlerin büyük çoğunluğu, “süreç” diyor, başka şey demiyor.

Oysa her “çözüm ve barış” oyunu Kürtlere ağır bedele mal olmaktadır. Son sahte sürecin Kürtlere maliyeti “hendek savaşı” oldu. Bu savaşın Kürtlerin önüne koyduğu fatura hayli kabarık: Binlerce Kürt öldürüldü…

Bir dizi Kürt şehri yerle bir edildi…

Milyonlarca Kürt ülkesini terk etmek zorunda bırakıldı…

Ayrıca Kürdistan’da açlık, sefalet, fuhuş katlanarak büyüdü…
Dediğim gibi bütün bunlar Kürtlerin büyük bir kısmının umurunda bile değil. Yaşanan tüm acı tecrübelere rağmen bugün, İmralı’dan yapılacak yeni bir sahte “çözüm” çağrısının peşinden koşmaya hazır tonlarca Kürt var. Onlar da Kürtlerin bu naifliğinden aldığı cesaretle bu her defasında aynı tiyatroyu sahneye koyuyor.

Benzer bir oyun 2004’ten beri Irak Kürdistan Bölgesi’nde Mesut Barzani tarafından, “bağımsızlık referandumu” adı altında sahneye konmakta…
2004’te yapılan seçimlerde Irak Kürdistan Bölgesi halkına, “bağımsızlık istiyor musun?” sorusu da soruldu. Halk da yüzde 93 oranında bu soruya “Evet!..” cevabını verdi. Bir kısım azınlık mensupları ve islamcılar dışında Kürtlerin tamamı bağımsızlıktan yana oy kullanmıştı anlaşılan… Ancak bu sözde referandum yapıldığıyla kaldı.

Bundan on yıl sonra Barzani, referandum ve bağımsızlık sözcüklerini yeniden telafuz etmeye başladı.

“Obama’nın başkanlık süresi sona ermeden referandum yapılacak.” diyordu Barzani…

Barzani önce bağımsızlık referandumu yapacak, sonra da bağımsızlık ilan edecekti.

Obama gideli neredeyse bir yıl oluyor… Bu süre içinde ne referandum yapıldı, ne de onu yapmak için ufak da olsa bir çaba sarf edildi.

Son günlerde Barzani’nin “bağımsızlık referandum” meselesini bir kez daha gündeme getirdi. Bu defa Barzani’nin, Talabani’nin liderliğini yaptığı YNK’yi de yanına aldığı görülüyor. Ondan bir kaç gün sonra Kürdistan’da ikinci büyük parti olan Goran dışındaki diğer ufak partiler de katıldı koroya.

Barzani bu defa kesin tarih de veriyordu… Referandum 25 Eylül 2017’de yapılacaktı.

2004’te olduğu gibi muhtemelen Irak Kürdistan Bölgesinde bir defa daha bağımsızlık konusunda referandum adı altında bir oylama yapılacak…

Ancak gerçekeyse bu, “bağımsızlık anketi” olmaktan öte bir anlam ifade etmeyecek.

Neden “bağımsızlık referandumu? değil, “bağımsızlık anketi?..”
Bu sorunun cevabını bir sonraki yazımda vereceğim.

12 Haziran 2017