907

GORRAN HAREKETİ’NDEN AYRILAN DR. MUHMAMED HACİ KÜRDİSTAN BAŞKANININ SİYASİ DANIŞMANI OLDU!

Aso Zagrosî

Bugün Kürd basınına bir göz gezdirdiğim zaman gözüme Basnews’te bir haber takıldı. Bu habere göre 6 ay önce Gorran Hareketinden ayrılan Dr. Muhammed Haci resmi bir emirle Kürdistan Başkanı’nın siyasi danışmanı olmuş. Basnews değil de Güney Kürdistan’da her hangi bir site de böyle bir haber çıkmış olsaydı, yine yeni bir spekülasyon deyip geçecektim. Çünkü Basnews KDP ile yakınlığı bilinen bir basın kurumudur.

Haber şöyle:

“BasNews – Bi biryarekî fermî ve, berpirsekî berê yê Tevgera Gorran dibe şêwirmendê serokê Herêma Kurdistanê.

Dr. Mihemed Hacî bi taybet ji BasNewsê re ragehand, bi awayekî fermî buye şêwirmendê siyasî yê serokê Herêma Kurdistanê Mesûd Barzanî .

Mihemed Hacî teqez kir, bi fermane fermî ew erk jê re hatiye dayîn û diyar kir şahnazî bi şêwirmendiya Barzanî dike.

Mihemed Hacî di dawiya meha yekê ya sala 2016ê dest li kar kêşana xwe ya li erkê berpirsyariya peyvendiyên siyasî ya Tevgera Gorran ragehand û naha di nav rêzên PDKê de ye.” (http://basnews.com/index.php/kr/news/kurdistan/284989 )

Muhamed Haci Ocak 2016 tarihinde Gorran Hareketinden ayrıldığı zaman Gorran Hareketi yaptığı resmi bir açıklamada “aylardan beri Mehemed Haci Gorran’ın Civat toplantılarına alınmadığını” söylüyordu.. Bu konuda bir dizi tartışmalar ve suçlamalar oldu. Benim konum kim doğru kim yanlış meselesi değil…

Fakat beni rahatsız eden Kürdistan’ın Güneyinde var olan parçalanmışlığın daha da derinleştirilerek devam etmesidir. Kürdistan Başkanlığı meselesinde 23 Haziran 2015’ten beri Güney Kürdistan toplumunda ciddi bir tartışma yaşandı ve hala da devam ediyor. Toplumun bir kesimi bugün Kürdistan başkanlığı konusunda bir yasal boşluk yaşanıyor ve Kek Mesud’u başkan olarak görmüyor. Bir kesimi de başkan olarak görüyor.

KDP, Muhammed Hacı’yı partisinin Merkez Komitesine alabilirdi. Yine tartışmalara neden olurdu, ama bir partidir, kendisinin çıkarları için böyle bir girişimde bulunabilirdi.

Ama zaten tartışmalı olan bir kurum, Tüm siyasal partilere ve gruplara karşı eşit mesafede durması gereken bir kurum, bir partiden yani toplumun 4’ten birinin oyunu alan ve YNK ile siyasi antlaşma neticesinden Kürdistan’ın en büyük fraksiyonu haline gelen Gorran Hareketinden koptuğundan dolayı birilerini mükafatlandırarak Başkanın siyasi danışmanı yapmak doğru değildir ve Kürtlerin birliğine de hizmet etmiyor.

Kürdistan’da danışman yapılabilecek başka biri mi yok?

Umut ederim ki Basnews’in bu haberi de bir spekülasyondur.

Aso Zagrosi